BLUE GHOST: місія завершена
![]() |
Захід Сонця разом з Венерою на горизонті, сфотографований посадковим модулем Blue Ghost. Фото: Firefly Aerospace |
Компанія Firefly Aerospace повідомила про успішне завершення своєї місячної місії Blue Ghost. Вона стала найдовшою на сьогодні комерційною операцією на нашому супутнику. Однойменний посадковий модуль відпрацював повний місячний день, що дорівнює 14 земним добам, та 5 годин місячної ночі. Він виконав усі поставлені завдання та передав на Землю 119 гігабайт даних, зокрема 51 гігабайт науково-технічної інформації, що значно перевищило вимоги місії. Для порівняння, Аполлон-11 передав на Землю лише 2,5 ГБ даних у перерахунку на сучасні обсяги, місія Chang'e-4 передала близько 10 ГБ даних, а Chandrayaan-2 – 50 ГБ. Таким чином, 119 ГБ, отриманих від Blue Ghost, значно перевищують типові обсяги інформації, що надходять з місячних апаратів, і свідчать про високу ефективність наукової програми місії.
Blue Ghost стартував 15 січня 2025 року на ракеті Falcon 9. 13 лютого він вийшов на еліптичну навколомісячну орбіту, а через 11 діб опустився на висоту близько 100 кілометрів. За допомогою додаткових запалювань двигуна та можливості автономного вибору місця посадки (вільного від валунів) він здійснив «примісячення» у стометровій області посадкової зони біля Моря Криз 2 березня.
На борту апарата було розміщено 10 наукових приладів NASA, які проводили дослідження в межах ініціативи Управління з доставлення комерційних вантажів на Місяць CLPS. Серед їхніх основних науково-технічних досягнень варто виділити, зокрема:
- LuGRE -- експериментальний приймач, уперше зафіксував сигнали глобальних навігаційних супутникових систем на шляху до Місяця та на його поверхні, довівши можливість їхнього використання для навігації;
- LISTER -- інструмент для дослідження теплового потоку з підповерхневих шарів Місяця, просвердлив ґрунт на близько один метр і виконав перші в історії вимірювання його теплових властивостей на різних глибинах;
- Lunar PlanetVac -- пневматична система збору місячного ґрунту, збирала й сортувала реголіт, продемонструвавши ефективність методу для майбутніх місій.
Щодо інших інструментів, то вони також успішно відпрацювали та виконали свої цілі, а саме:
- NGLR (Ретрорефлектор нового покоління для Місяця): відбивав лазерні імпульси із Землі, даючи науковцям змогу виміряти форму Місяця та його відстань до планети, а також отримати важливі дані для розуміння внутрішньої будови нашого супутника.
- LEXI (Рентгенівський сканер для відстеження взаємодії сонячного вітру з магнітним полем Землі): зробив рентгенівські зображення взаємодії сонячного вітру з магнітним полем Землі для дослідження космічної погоди.
- LMS (Магнітотелуричний зондувальник Місяця): розгорнув п’ять датчиків для вивчення внутрішньої структури Місяця на глибинах до 1100 кілометрів, що становить більше половини його радіуса, шляхом вимірювання електричних і магнітних полів.
- RadPC (Радіаційно-стійкий комп’ютер): підтвердив стійкість своїх систем до космічної радіації під час проходження поясів Ван Аллена та роботи на Місяці.
- RAC (Апарат із дослідження прилипання реголіту): вивчав, як місячний пил прилипає до різних матеріалів, що дасть змогу покращити захист техніки та скафандрів.
- SCALPSS (Стереокамери для вивчення взаємодії апарата з поверхнею Місяця при посадці): зробили близько 9000 знімків під час посадки для аналізу впливу двигунів на реголіт.
- EDS (Електродинамічний пилозахисний екран): видаляв місячний пил із поверхонь за допомогою електродинамічних сил, підтвердивши перспективність технології.
Окрім роботи інструментів, упродовж місії сам Blue Ghost активно робив фото та відео навколишніх ландшафтів. Зокрема, йому вдалося зафільмувати повне сонячне затемнення (коли Земля перекриває Сонце) 14 березня та захід Сонця з поверхні Місяця 16 березня, що стало першим випадком подібного спостереження для комерційної компанії. Під час явища декілька пристроїв активно збирали інформацію про зміни в місячному пиловому та радіаційному середовищах. Окрім того, при настанні місячної ночі посадковий модуль зафіксував світіння над горизонтом, зробивши знімки високої роздільної здатності, і передав NASA дані для виявлення ймовірного процесу левітації пилу – події, вперше описаної астронавтом Юджином Сернаном у місії Apollo 17.
![]() |
Повне сонячне затемнення на Місяці, побачене посадковим модулем Blue Ghost у момент, коли Земля почала затуляти собою зірку. Фото: Firefly Aerospace |
У майбутньому Firefly Aerospace планує зробити польоти на Місяць щорічними. Компанія вже розпочала підготовку до наступної місії Blue Ghost 2. У ній також буде використано модуль Blue Ghost, встановлений на орбітальному апараті Elytra Dark. Разом вони проводитимуть дослідження на місячній орбіті та на дальньому боці нашого супутника. Це стане ще одним важливим кроком у комерційному освоєнні Місяця.
Коментарі
Дописати коментар